Yaşlanma derecesi kişiden kişiye değişmekle birlikte tüm insanların yaşadığı bir süreçtir.  Yaşlanma süreci; genetik ve çevresel faktörler, beslenme, kilo değişiklikleri, güneş maruziyeti, kronik hastalıklar, kullanılan ilaçlar ve alışkanlıklardan etkilenir. Ama genel olarak ilk kaybedilen cildin elastikiyeti ve nemi olur. İlerleyen evrelerde bağ dokusunun azalması,  destekleyici yağ dokusunun azalması ve yer değişikliği,  kemik yapılarda gerileme meydana gelir. Kişinin yüzünde meydana gelen sarkmalar ve kırışıklıklar yorgun ve üzgün bir ifade oluşmasına sebep olur. Kırışıklığın ve sarkmanın derecesine göre ilk etaplarda cerrahi olmayan girişimlerden sonuç alınsa da ilerlemiş vakalarda cerrahi düzeltme uygundur. Yüz germe ameliyatında kulak önünden yapılan ve saçlı deriye uzayan bir kesi sayesinde fazla cilt çıkarılır, yüzün destekleyici yapıları sıkılaştırılır. Boyun bölgesinde de sarkma ve kırışıklık varsa o alanlara da ilerleyerek düzeltme sağlanır.  Uygun hastalarda çok iyi sonuçlar alınmakla birlikte hastaların doğal görünümüne dikkat edilmelidir. Gerekli durumlarda alt ve üst göz kapağı operasyonu, yağ enjeksiyonları ile kombine edilebilir.

Operasyon yapılacak işleme göre 3-6 saat sürer. Genel anestezi altında uygulanır. Hasta en az bir gece hastanede kalır. Operasyon sonrası kızarıklık ve morluk olması normaldir. İzler genelde göze batmayacak şekilde yerleştirilir. Operasyon sonrası çok ağrı beklenmez. Buz uygulaması ve basit ağrı kesiciler yeterli olacaktır. Antibiyotik kullanılır. Kişinin operasyon sonrası güneşten korunması gerekir. İleri kronik hastalığı olan ve sigara için hastalarda dikkatli olunmalıdır. Operasyon sonrası kanama, enfeksiyon, sinir hasarı, saç kaybı görülebilir. Dikişler 7-10 sonra alınır. Kişi ortalama iki hafta sonra normal hayatına dönebilir.

Bu operasyonlar yaşlanmayı önlemez. Var olan hasarı azaltıp, geciktirmeye yarar. Bu nedenle elastikiyet kaybı çok olan hastalarda sarkma tekrarlayabilir. Bu durumda operasyon tekrarlanabilir.