Göz kapakları yaşla beraber en çok deformasyon gözlenen alanlardandır. Özellikle üst göz kapağındaki cilt fazlalığı sadece yorgun ve bezgin bir ifade vermekle kalmaz görüş alanında da kısıtlılık yaratır. Alt kapaktaki cilt fazlalığı ve torbalar kişileri oldukça yorgun ve yaşlı göstermektedir. Alt ve üst kapaktaki cilt fazlalığı ve torbalanma kadınların makyaj yapmalarına da engel olmaktadır.

Özellikle üst göz kapağı vücuttaki en iyi iyileşen alanlardandır. Uygun bir planlama ve dikkatli bir operasyon ile kişiye genç bir görünüm kazandırılır. Sadece üst göz kapağı operasyonu lokal anestezi ile yapılabilmektedir. Operasyondan sonra bir miktar morluk ve şişlik olabilir. Göz kenarlarından hafif sızıntı şeklinde kanamalar olabilir. Fakat çoğunlukla hastanın görme alanı kapanmaz. Dikişler operasyondan altı gün sonra alınır.

Alt göz kapağı operasyonu çok daha dikkatli planlanması gereken bir operasyondur.  Kirpiklerin altından yapılan bir kesi ile fazla cilt dokusu çıkarılır, torbalanmalar temizlenir ve düzeltilir.  

Alt ve üst kapak operasyonu genel anestezi altında yapılmaktadır. Operasyon yaklaşık iki saat sürer. Hasta o akşam hastanede kalır. Düzenli buz uygulaması yapılır.