Vücut Estetiği

Karın Germe Ameliyatı (Abdominoplasti)

Doğum sonrası veya kilo alıp verme sonrası karın cildinde meydana gelen sarkma ve çatlakların düzeltilmesi için yapılır. Bu operasyon ile fazla cilt ve yağ dokusu alınır, göbek deliği olması gereken yere taşınır ve karın kası onarılır. Sezaryan izinin olduğu alanda yaklaşık 25-30 cm’lik bir kesi yapılır. Kişinin ihtiyacına göre liposuction (yağ alma) eklenebilir. Bu operasyon sadece cilt ve yağ dokusu ile ilgili bir ameliyattır, karın içindeki organlara herhangi bir müdahalede bulunulmaz. Ameliyat genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 3-4 saat sürer. Operasyon sonrası hastanede 1 veya 2 gece kalınır. Operasyondan sonra 2-3 hafta korse takılması gerekir. Operasyondan 2-4 hafta önce sigara bırakılmalıdır. Ameliyattan sonra 1 hafta boyunca hastanın eğilerek yürümesi gerekmektedir. Karın germe ameliyatından sonra yeniden hamile kalmak için en az 2 yıl geçmesi önerilmektedir. Yeni doğum yapmış olan kadınlarda karın germe operasyonu için 1 yıl beklenmesi uygundur.


Uyluk Germe

Bacak içi bölgesinde fazla kilo alıp verme veya yapısal nedenlerle fazla cilt birikmesi olan durumlarda bu cildin çıkarılması operasyonuna thigh lift denir. Diğer operasyonla kombine edilebilir. Genelde liposuction eklenir. Operasyon izi genelde kasık bölgesine uygun olur ama zamanla bir miktar aşağı inebileceği için mayo ve iç çamaşırından görünebilir. Aşırı cilt fazlalığı olması durumunda uylığun iç kısmında devam eden bir iz olacaktır. Genel anestezi ile yapılır.


Kol Germe

Kolun iç kısımlarında oluşan fazla cildin operasyonla alınmasına brakioplasti denir. Kolun iç kısmında cilt fazlalığı çok fazla değilse liposuctionla düzelme elde edilebilir. Fakat cilt fazlalığı çoksa cildin çıkarılması gerekir. Bu durumda çıkarılan alan boyunca iz kalır. Operasyon genel anestezi ile yapılır. Genelde bir gece hastanede kalınır. Operasyon sonrası ağrı çok fazla olmaz. İzli bir operasyon olmasına rağmen sonuçlar yüz güldürücüdür.


Genital Estetik

Labium denilen vajen dışındaki dudakların büyük veya sarkık olması her yaştan kadının şikayetçi olabildiği bir durumdur. Tekrarlayan doğumlardan sonra olabildiği gibi evlenmemiş veya doğum yapmamış genç kızlarda da görülebilir. Genelde hastalar sürtünme ve akıntı hissinden şikayetçi olurlar. Estetik görünümün bozulması nedeniyle seksüel hayatın etkilenmesi de söz konusu olabilir. Operasyon lokal anestezi ile veya sedasyonla yapılabilir. Genelde 1 saat sürer. Kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığı için operasyondan sonra dikişlerle ilgili sıkıntı olmayacaktır. İyileşme yaklaşık 1 hafta sürer. Bu operasyon kızlık zarına, doğuma, orgazma ya da cinsel ilişkiye zarar vermez. Ameliyattan 4 hafta sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Vajinanın aşırı genişlemiş olması durumlarında cinsel hayatta sıkıntılar oluşabilmektedir. Bu durumlarda vajinoplasti operasyonu ile sıkılaşma sağlanmaktadır. Genişlemenin çok fazla olmadığı durumlarda lazer ile de sıkılaşma sağlanmaktadır.

Blog